Pokud hledáte nějaký způsob, jak netradičně upravit dřevo na venkovní obklady nebo na nábytek, vyzkoušejte tzv. opalování. Díky němu docílíte neokoukaného vzhledu dřeva a navíc mu tím dodáte životnost až 50 let. Tuto techniku si dnes představíme. 

 

Metody opalování

Existují dva způsoby, jak opalovat dřevo. Jedním z nich je Shou-sugi-ban pocházející z Japonska. Jde o postup, který je známý už několik set let a dříve se jednalo o pravé umění, které prováděli jen mistři svého oboru. Dřevo se totiž konzervuje nad otevřeným ohněm. Nad něj se při opalování umístí tři desky, jejichž průřez tvoří trojúhelník. Mezi deskami, které připomínají komín, se rozšíří plamen a opálí je. Poté je desky nutné postupně otáčet, tak aby se opálily ze všech stran. Jakmile se tak stane, musí se dřevo uhasit vodní sprchou. Na dřevu zůstane zuhelnatělá vrstva, která tvoří finální vzhled.

Na opalování je v současnosti možné použít i modernějších metod např. v podobě plynového hořáku. Oproti předchozí metodě vzniká jen velmi tenká vrstva zuhelnatění, dokonce se musí hlídat, aby oheň nepronikl moc do hloubky. Poté se kartáčem zuhelnatělá plocha odstraní a pod ní nádherně vynikne kresba dřeva (letokruhy a suky). A aby dřevo nepodlehlo okolním vlivům a zachovalo si vzhled dlouhou dobu, musí se po kartáčování natřít nátěrem z oleje, vosku nebo laku.