Pokud chcete v zimě topit ekologicky a zároveň ekonomicky, potřebujete k tomu dobře vyschlé dřevo. Protože mokré dřevo nejen špatně hoří, ale kotli také škodí. Správné sušení dřeva není náročné, jen je třeba vědět jak na to. Pokud si tím nejste jisti, v dnešním článku vám představíme ty nejdůležitější informace.

 

Správné sušení

Prvním krokem ke správnému sušení dřeva je jeho správné zpracování. Popřípadě zakoupení vhodně zpracovaného dřeva. Mělo by to tedy být dřevo rozštípané na polínka. Tyto jednotlivé kusy je potom nutné naskládat na sebe tak, aby mezi nimi mohl proudit vzduch. 

Důkladně vybírejte také místo, kam dřevo uskladníte. Musí totiž splňovat několik podmínek. Aby se předešlo vzniku plísní, musí být dobře odvětrané. Zároveň to nesmí být místo, na které svítí celý den slunce. Dřevo by totiž vyschlo velmi rychle a mohlo by začít praskat. Důležité je také vyrovnané dřevo chránit před deštěm a také ho čas od času celé přerovnat. Hlavní je si zapamatovat, že dřevo správně nevysychá sluncem nebo teplem, ale prouděním vzduchu. Věnujte výběru místa dostatečnou pozornost. Jinak se vám dřevo nepodaří správně vysušit.

Pokud již máte zvolené dobré místo, je potřeba dřevo také správně naskládat. Vyrovnat správně spodní vrstvu je nezbytné, protože ponese váhu zbytku. Měla by být alespoň 20 cm nad zemí a dejte si pozor, aby byla vodorovná a stabilní. Mezi každou další vrstvu poté umístěte proklady (latě), které od sebe budou alespoň půl metru. Po vyskládání celou hromadu důkladně zakryjte, pokud tedy není již pod přístřeškem. Dřevo na topení by se optimálně mělo sušit alespoň rok.