Dnes již neexistuje domácnost, které by se nezvýšily náklady za vytápění. Mnoho z nich začalo hledat nové způsoby, jak na tomto nákladu ušetřit. Velmi účinným způsobem je začít topit dřevěnou štěpkou. Za roční topení štěpkou zaplatíte přibližně pětkrát méně než při topení elektřinou za stejnou dobu. 

Konečná cena za energie je samozřejmě individuální. Propisuje se do ní plno dalších faktorů: energetická náročnost domu, venkovní teplota nebo dodavatelé energií. Ale ať člověk udělá cokoliv, náklady na vytápění rostou a jen tak nepřestanou. Proto je přirozené, že všichni hledají nejlevnější ze všech variant vytápění. Popřípadě se snaží ušetřit i dodatečným zateplením domu (výměna starých oken, použití termostatických ventilů apod.).

Pokud se navíc rozhodnete přejít na ekologičtější druh vytápění (které je také levnější) poskytne vás stát, konkrétně Státní fond životního prostředí, dotaci. Děje se tak v rámci podpory využití ekologicky šetrnějších zdrojů vytápění. Nárok na dotaci máte i v případě, že se rozhodnete přejít na kotel spalující biomasu. Do biomasy patří mimo jiné i právě štěpka. Pokud se tedy rozhodnete pro vytápění štěpkou, nejenže ušetříte až desetitisíce, ale stát za vás uhradí část investičních nákladů.