Proč je pravidelná údržba tak důležitá
Komín je srdcem každého domu, kde se topí tuhými palivy nebo krbem. Pokud zanedbáš jeho údržbu, můžeš se dostat do vážných problémů – od snížené účinnosti topení až po reálné riziko požáru nebo otravy oxidem uhelnatým. Právě proto je třeba se komínu věnovat alespoň jednou ročně, ideálně však dvakrát: před začátkem topné sezóny a po jejím skončení.
Pravidelné čištění nejen zlepšuje tah, ale také výrazně prodlužuje životnost spotřebiče a komínového tělesa. Nejde jen o zákonnou povinnost – jde především o bezpečnost tvoji a celé rodiny. Pamatuj, že i když si můžeš spoustu věcí udělat sám, jednou ročně je nutná odborná revize od certifikovaného kominíka.
Co budeš potřebovat
Než se do práce pustíš, připrav si vše potřebné. Čím lépe budeš vybaven, tím bezpečněji a rychleji budeš hotov.
- komínovou štětku s průměrem odpovídajícím průduchu,
- teleskopickou nebo lanovou tyč,
- ochranné rukavice a brýle, pevnou obuv,
- bezpečnostní postroj (při práci na střeše),
- fólie na zakrytí interiéru a kbelík na saze,
- vysavač na popel (volitelné, ale praktické).
Nikdy nečisti komín bez odpovídajícího jištění, zvlášť pokud lezeš na střechu. Žebřík musí být stabilní a ideálně někým dole zajištěný. Práce na střeše je riziková a nelze ji podceňovat.
Jak na samotné čištění
Začni tím, že zakryješ vnitřní prostory kolem kamen nebo krbu. Saze jsou neúprosné a dostanou se opravdu všude. Pak otevři čistící dvířka na spodku komína – tam se budou shromažďovat saze, které vyčistíš nakonec.
Vylez bezpečně na střechu, odstraň kryt komína (pokud tam je) a začni s čištěním shora. Štětkou pohybuj nahoru a dolů v pomalých, důkladných tazích. Pokud je komín delší, budeš potřebovat vícero nástavců. Po vyčištění horní části se vrať dolů a otevři spodní dvířka – saze vysaj nebo vyber ručně. Ujisti se, že jsi je odstranil všechny, včetně těch z kouřovodů.
Pokud máš krb s výměníkem nebo složitější rozvod tepla, raději přizvi kominíka. Některé části totiž nemusí být bez odborného vybavení dostupné. A taky – pokud při čištění ucítíš silný dehtový zápach, nebo uvidíš lesklé, tvrdé usazeniny, znamená to, že je v komíně dehet – a ten je extrémně hořlavý. V takovém případě čištění sám raději nepokračuj.
Kontrola tahu a co dál
Po čištění znovu sestav všechny části a zkontroluj tah komína. Jednoduše zapal svíčku nebo papír u kouřovodu – plamen by se měl nasávat směrem do komína. Pokud se kroutí nebo kouř vrací zpět do místnosti, je něco špatně. Komín může být ucpaný, mokrý nebo špatně postavený. V tom případě je na řadě odborník.
Zapiš si datum údržby a připomeň si, kdy bude potřeba další kontrola. A pokud máš komín nový nebo jsi připojil nový spotřebič, nezapomeň, že musíš mít vystavenou revizní zprávu – jinak ti pojišťovna při případné škodě nemusí nic proplatit.
Na co si dát pozor
Práce na komíně není žádná sranda – výšky, saze, náročnost. Ale když víš, co děláš, zvládneš základní údržbu bez problémů. Pokud si nejsi jistý, raději nic neriskuj a zavolej kominíka. Zdraví máš jen jedno.
A ještě jeden tip na závěr: top správným palivem. Mokré dřevo, odpadky nebo lakovaný nábytek zanechávají v komíně škodlivé usazeniny a zvyšují riziko požáru. Správná údržba začíná už u toho, čím topíš.