Zvyšující se náklady za vytápění jsou strašákem mnoha lidí. A protože zima tu ještě nějakou dobu bude, připravili jsme si pro vás několik tipů, jak za vytápění ušetřit. 

 

Zateplení a utěsnění

Abyste při vytápění jenom nevyhazovali peníze, je získané teplo v bytě či domě nutné udržet. Nikdy proto zateplení a utěsnění nepodceňujte. I když zrovna nemůže provést nákladnou rekonstrukci zateplení či výměnu oken, vsaďte alespoň na klasické těsnění. Jeho pořízení je levné a následná instalace také není nijak složitá. Přesto vám dokáže za jednu zimu dokáže ušetřit tisíce.

 

Větrejte vždy jen krátce a intenzivně

Také v zimě je nutné místnosti větrat. Na rozdíl od léta ale zapomeňte na dlouhé větrání pomocí pootevřeného okna. Nejlepší je okno otevřít dokořán na přibližně 4 minuty. Za tuto chvíli se vzduch v místnosti vymění, aniž by došlo k výrazným teplotním ztrátám. Celý proces tak můžete opakovat klidně několikrát denně.

 

Odvzdušňujte topení

Neodvzdušněné topení funguje neefektivně. K ohřevu totiž nevyužívá celou svoji kapacitu a v takovém případě potřebuje odvzdušnit. Jak to ale poznáte? Zpravidla tak, že se topení nedokáže nahřát na obvyklou teplotu, jedna část je studená nebo z něj slyšíte šplouchání či bublání.

 

Pomůže i hliníková fólie

Problém s cihlovými a panelovými zdmi je ten, že pohlcují velkou část tepla, které radiátory produkují. Vyplatí se proto za topení umístit speciální hliníkovou fólii. Ta teplo nepohltí, naopak se od ní odrazí zpět do místnosti.

 

Radiátory pravidelně čistěte

Ačkoliv se to zdá jako maličkost, vrstva prachu dokáže pohltit velké množství tepla. Vyplatí se tedy topení jednou za čas setřít a zbavit tak prachu. Navíc zabráníte tomu, že by po místnosti vířil a způsoboval alergické reakce.

 

Kontrolujte kotel i topnou soustavu

Ať už topíte čímkoliv – pevnými palivy či plynem – dopřávejte každému z těchto zařízení pravidelný servis. Samozřejmě z rukou profesionálů. Správně vyčištěný kotel nebo zkontrolované spalinové cesty a další příslušenství pomůže za topnou sezónu citelně ušetřit. Vyplatí se proto do těchto služeb investovat. Ujistěte se také, že nemáte podobnou péči jako bonus ke smlouvě o dodávkách energií.