Velkou otázkou posledních týdnů bylo, jestli nějaký plyn na vytápění domácností bude. Teď už je odpověď jasná – ano bude, ale spotřebitelé si za něj připlatí. Vyvstává proto další otázka. Jak při topení plynem ušetřit? Přinášíme několik tipů, které povedou k úspoře a které může využít každá domácnost. 

Zamezte ztrátě tepla u radiátorů

Většinu tepla, které radiátory vyprodukují, je odvedeno studenou stěnou za nimi. Tento problém je přitom velmi dobře řešitelný – pomocí radiátorové fólie. Ta zvýší odraz tepla zpět do místnosti až o 90 %. Instalace takové fólie je přitom snadná, podle návodu ji zvládne každý sám. Za jeden kus zaplatíte okolo 200 Kč, seženete ji v každém hobby marketu a její životnost je až přes 15 let.

Důležité je také zabránit izolaci tepla před radiátorem. Každá plocha, které před ním stojí (stůl, skříň, gauč apod.), brání šíření tepla dál do místnosti. Vyplatí se proto nábytek přesunout.

Pozor na okna a dveře

K největším tepelným ztrátám vždy dochází kolem dveří a oken. V tomto ohledu vám pomohou těsnící pásky. Několikanásobně sníží prostup vzduchu a zabrání úniku tepla ven. Umístíte je přitom jak do oken, tak i do dveří (jak vchodových, tak vnitřních). Cena za tyto pásky je jenom několik desítek korun. Vyplatí se také před sezónou zkontrolovat, jestli všechna okna i dveře doopravdy těsní.

Ačkoliv to může znít překvapivě, pomůžou i obyčejné závěsy a rolety. Fungují totiž jako přirozená clona, která brání úniku tepla skrze okna. Nikdy je ale neinstalujte tak, aby zakrývaly radiátor. Jinak budou bránit teplu proudícímu do místnosti.