Komín, ať už ho máte na chatě nebo v rodinném domku, je nutné pravidelně čistit a nechávat ho kontrolovat. Při celoročním používání se doporučuje ho čistit třikrát ročně, u sezónního topení vždy před a po sezóně. A kontrolu je nutné nechat provést vždy alespoň jedenkrát v roce. Náklady na zaplacení odborné kontroly, si však můžete částečně vykompenzovat tím, že si komín můžete vyčistit sami. Toto je možné díky změně nařízení už z roku 2011. A do čeho se tedy při čištění pouštět smíte a jak správně na to?

Čistění o samotě je možné provádět především na tradičních zděných komínech a na komínových stavebnicích s vložkami pro kotle na tuhá paliva. Kromě těchto dvou se můžete pustit ještě do čištění komína pro kotel na zemní plyn, komínů pro tekutá média a pro zdroje tepla do 50kW.

 

Nářadí nutné k čištění

K čištění je v prvé řadě nutné si pořídit správné nářadí. Seženete ho v železářství nebo v hobbymarketech. Rozhodně potřebujete kominický set se štosákovým kartáčem a nastavitelnou tyčí (popřípadě kominický strojek s lanem a takzvaným sluníčkem). Vždy si ohlídejte, aby čistící sada byla určená pro váš typ komínu. Můžete ho mít buď s keramickou nebo nerezovou vložku a podle toho vybírejte. Zároveň musí mít čistící část průměr shodný s průměrem komína. 

 

Další pomůcky nutné k čištění

K vyčištění komína budete ještě potřebovat chirurgickou roušku, to abyste se nenadýchali sazí, a zrcátko, díky kterému uvidíte dovnitř komína. Kromě těchto věcí si sežeňte ještě nějaké chemické látky. Bude to tzv. čistící špalek, který v kamnech spálíte a tím se naruší struktura sazí uvnitř, a také nějaký vhodný přípravek na čištění. Po spálení špalku nezapomeňte počkat na chvíli, kdy komín úplně vychladne.

 

Jak na čištění

Komín je možné čistit buď ze střechy, nebo zespoda přes komínová dvířka. Pokud pracujete ze střechy, tyč s kartáčem nebo provaz se strojkem spouštějte komínem dolů. U tyče bude nutné neustále přidávat nové díly, tím ji prodlužovat, než se dostane až dolů. Čistíte-li zespoda, je nutné postupovat naopak. Nejdříve vyčistěte horní část a pak postupujte dolů. Dělejte to pomalu a opatrně, aby se větší množství sazí nevyhrnulo ven najednou. Ohlídejte si i to, aby v blízkosti komína nebyly žádné elektrické dráty, o které by bylo možné omylem zavadit.

 

Vymetání sazí

Na vymetené saze si připravte nějakou nádobku a lopatku, obojí nejlépe plechové, a smetáček. Praktické je si pod dvířka položit nějaký nehořlavý podklad, který vám pomůže s uklizením a odnesením sazí. Dejte si pozor i na to, že saze jsou velice hořlavé. A pokud byste v komíně objevili dehet (mazlavý materiál, který se usadí na čistícím nářadí) zavolejte kominíkovi. Zároveň nikdy nerozdělávejte oheň v jakkoliv poškozeném komíně.