Neustále rostoucí ceny za energie vyhnaly na maximum také poptávku po palivovém dřevě. Na zájem ze strany kupujících samozřejmě zareagovali prodejci. Někteří ale chtějí vzniklou situaci zneužít. Jaké jsou tedy nejčastější nečestné praktiky prodejců palivového dřeva a jak si zkontrolovat, že zakoupené množství dřeva odpovídá skutečnosti? Na to si odpovíme v dnešním článku. 

Jak ověřit, že přivezli dohodnuté množství dřeva

Jestliže si objednáte sypané palivové dřevo, přeměřením kontejneru si jednoduše ověříte, zda dodané množství odpovídá objednávce. Vždy měřte vnitřní rozměry kontejneru – šířku, délku i výšku. K získání objemu kontejneru mezi sebou jednotlivé délky stran vynásobte.

Zkontrolujte také množství dřeva v kontejneru pohledem. Je možné, že se za jízdy dřevo setřese až o 0,5 m3. Ale je naprosto vyloučené, aby se 9 prostorových kubíků sypaného dřeva vešlo do 7 m3 velkého kontejneru. Navíc, když není navršené až na okraj. Teoreticky by to bylo možné, kdyby bylo dřevo perfektně vyskládané, ale to bývá ve většině případů jen nasypané.

Obecně proto platí, že pokud je objem kontejneru výrazně menší než množství dřeva, neodpovídá dovezená zásilka vaší objednávce.

Tipy, jak se nenechat podvést

Vždy než dřevo objednáte, si zvoleného prodejce prověřte. Nejlepší k tomu jsou recenze a hodnocení na stránkách jako jsou Firmy.cz nebo přímo na Googlu v kartě firmy. Stačí jen několik minut a hned budete mít lepší přehled o tom, kdo je spolehlivý a komu je lepší se vyhnout.

Objednávku vždy chtějte mít potvrzenou písemně a to buď na papíře nebo v emailu. Největší chybou je domluvit si dovoz dřeva pouze přes telefon, na „dobré slovo“. V písemné objednávce musí být jméno firmy a všechny další náležitosti, množství objednaného dřeva a cena nákupu.

Jak už bylo řečeno, přeměřte si kontejner a pohledem zkontrolujte rozložení dřeva. Pokud se vám něco nebude zdát, vše si zdokumentujte fotografiemi a zapište si i míry kontejneru. Spolu s objednacím listem poslouží vaše dokumentace jako důkaz pro Českou obchodní inspekci.

Nepodceňujte ani faktor chování prodejce. Arogantní chování ve stylu „buďte rádi, že máte aspoň něco“ jasně naznačuje, že nejde o férového prodejce. Ten seriózní vám oznámí, že dřevo bohužel nemá momentálně skladem. Případně se omluví, že vzhledem k současnému vývoji nemůže garantovat stálou cenu dřeva v následujícím období.