Topná sezóna trvá v ČR zpravidla od září do května. Nástup studených teplot nebývá náhlý, zpravidla je zpomalován občasnými teplými dny. Což je dobré, protože to dává lidem čas se na topnou sezónu náležitě připravit. A ať už topíte kamny, radiátory či pomocí kotle, je nutné je všechny po půlročním nepoužívání zkontrolovat. V dnešním článku si řekneme jak na to. 

 

Kontrolu kamen nezanedbejte

Nejlepší je, když kamna a krbové vložky důkladně vyčistíte a zkontrolujete hned po skončení topné sezóny. Pokud jste tak neučinili, pečlivá kontrola je před jejím začátkem nezbytná. Demontujte kouřové clony a rošty a vše očistěte. Nezapomeňte ani na spalinovou komoru, na kterou se hodí použít ocelový kartáč. Důkladně se věnujte také kouřovodům – vyčistit je můžete skrze čistící otvory, nebo je demontujte na jednotlivé kusy.

Topidlo kromě vyčištění také zkontrolujte. Především to, že na něm nejsou žádné praskliny nebo deformace, že funguje těsnění a všechny pohyblivé části. Přesvědčte se, že do komínu nezatéká. Kdyby ano, toto místo zajistěte.

Důležité je také nezapomenout na celkovou revizi komína, kterou provádí kominík. Někteří lidé tuto povinnost odkládají až několik let, což může mít tragické následky. Komín se každým použitím trochu zanese a pokud nedojde k odstranění těchto sazí, může nastat otrava oxidem uhelnatým, nebo v krajním případě také požár. Revize komínů rozhodně nepodceňujte a neodkládejte.

 

Odvzdušněte radiátory

Systém dálkového vytápění využívají až dvě pětiny českých domácností. Před každou tepnou sezónou byste měli zkontrolovat především radiátory. Konkrétně to, jestli někde netečou a jestli těsní. V momentě, kdy začnete topit, si dejte ještě pozor na to, jestli radiátor hřeje tak, jak má. Pokud ne, tak je nutné radiátor odvzdušnit – povolit ventil, ze kterého by měla začít odtékat voda. Rozhodně odvzdušnění neodkládejte, protože vzduch v radiátorech může zvednout spotřebu tepla až o čtvrtinu.