Pro každého, kdo je zvyklý topit dřevem, jsou štípačky téměř nezbytným pomocníkem. Protože za již vysušené a naštípané dřevo se platí nemalé částky. Z dlouhodobé hlediska se počáteční vyšší investice do štípačky rozhodně rychle vrátí. V dnešním článku přinášíme několik tipů, jak novou štípačku vybrat.  

 

Typy štípaček

Existují dva typy štípaček – horizontální a vertikální. Na trhu seženete také hybridní zařízení, které zvládne horizontální i vertikální štípání, to už je ale velmi profesionální záležitost, která se běžné domácnosti nevyplatí. Oba typy štípaček mají velmi podobný štípací mechanismus, jsou vybaveny pístem a štípacím klínem. Zásadně se liší jen způsobem, jakým se do nich vkládá dřevo a tlakem, který jsou schopny vyvinout. 

Horizontální štípačky jsou nejlehčí na obsluhu a vkládání dřeva. Motor mají tyto zařízení ve spodu, nahoře je pak píst, který tlačí dřevo na klín. Tento typ je zpravidla menší, skladnější, lehčí a levnější. Zároveň však zvládnout vytvořit jenom menší tlačnou sílu (kolem 4 až 6 tun). Horizontální štípačky se tedy hodí pro každého, kdo potřebuje dřevo štípat jenom do kamen nebo krbu. 

Do vertikálních štípaček se polena vkládání na stojato. Oproti horizontálním jsou robustnější, mají velmi stabilní základnu a větší tlačnou sílu (7 – 12 tun). Je zde proto možné štípat větší objem dřeva a také mnohem delší polena. Dejte si také pozor na napájení, vertikální štípačky potřebují třífázovou zásuvku. 

 

 

Důležité parametry

 

Příkon

Udává se ve Wattech a souvisí s výkonem a spotřebou elektrické energie/ pohonných hmot štípačky. Příkon levnějších modelů se pohybuje od 1 500 do 3 000 W, ty dražší jsou poté mezi 3 000 až 5 000 W. 

Tlačná síla

Hodnota tlačné síly se rovná tlaku, který stroj vyvine na špalek a uvádí se v tunách. Platí, že čím větší tlačná síla, tím větší výkon. Pro menší měkká polena stačí tlačná síla do 6 tun, tedy horizontální štípačka. Naopak pro špalky tvrdé, sukovité a mokré bude mnohdy potřeba až 15 tun. Vždy je lepší pořídit s štípačku s větší tlačnou silou. Budete tak mít jistotu, že vám zpracuje jakékoliv dřevo. Takové štípačky však budou přirozeně dražší a je tedy nutno vše zvážit.

Hmotnost

Hmotnost není při výběru zásadní, ale hodí se o ní alespoň zmínit. Ani ty nejlehčí štípačky se nedostanou pod 40 kg. Nejtěžší se pak mohou vyšplhat až na 300 kg. O hmotnosti je tedy nutné uvažovat jenom v případě, pokud chcete stroj pravidelně přesouvat.